Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
Pomidor fioletowy Indigo Rose

Odmiany pomidorów czarnych (lub też fioletowych) typu Indigo Rose pojawiły się dość niedawno w sprzedaży. Nasiona można zamawiać u różnych sprzedawców internetowych. Zapewne w niedługim czasie pojawią się również u znanych polskich firm nasienniczych.

Głównym celem stworzenia tego typu odmian pomidora było wyhodowanie odmiany zawierającej wysoki poziom antyoksydantów i to się udało w przypadku fioletowego pomidora indigo rose. Antocyjany, które posiada to fioletowe barwniki o działaniu antyoksydacyjnym. Należy nadmienić, że są one naturalne - pomidor ten nie należy do roślin GMO.

Przez niektórych odmiana jest nazywana fioletowym pomidorem a przez innych czarnym pomidorem indigo rose. Zarówno jedni i drudzy mają swoje racje, gdyż odmiana na początku zabarwia się na kolor fioletowy a następnie na czarny z niewielką domieszką czerwonego. To jak ciemną barwę osiąga pomidor indigo rose zależy również od nasłonecznienia. Nadmiar liści może sprawić, że pomidor się aż tak ładnie nie wybarwi na ciemny kolor.

Warto nadmienić, że pomidor fioletowy indigo rose ma tylko skórkę w ciemnych odcieniach gdyż to tam są zawarte antocyjany. Owoc w środku jest natomiast czerwony jak u większości odmian. Odmiany fioletowych pomidorów indigo rose przyciągają amatorów czarnych odmian również z dwóch powodów. Jednym z nich jest smak a drugim barwa skórki.

Pomidor Indigo Rose dojrzewa się z reguły gronami. Odmiana ta gdy jest naprawdę dojrzała jest bardzo smaczna. Niestety niejednokrotnie ciężko ocenić po samej barwie czy pomidor jest już dojrzały gdyż ciemniejsza barwa występuje również w niedojrzałych owocach. Najlepiej sprawdzić to po prostu po miękkości pomidora.

Na pewno barwa owoców jest drugim czynnikiem zachęcającym do uprawy takiej odmiany. Pomidor od dołu jest bardziej czerwony niż fioletowy czy czarny, gdyż to właśnie tam dociera mniej światła. Również po oderwaniu szypułki widać u góry charakterystyczne wzory w postaci małych czerwonych pasków. Owoce pomidora indigo rose mogą stanowić niezwykłą dekorację do potraw, wędlin, sałatek czy po prostu na kanapki.

Pomidor rośnie dość silnie więc wymaga palikowania. Jak u większości pomidorów również należy zadbać o usuwanie niepotrzebnych pędów. Posiada łodygę i liście nieco ciemniejsze niż u innych odmian pomidorów dlatego łatwo go odróżnić wśród innych odmian nawet jeśli jeszcze nie owocuje.