Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
Rukola Rokietta siewna

Rukola to powszechnie używana nazwa odnosząca się zarówno do Rokietty siewnej jak również rośliny o nazwie dwurząd wąskolistny. Rozróżnić te rośliny dość łatwo, gdyż dwurząd ma węższe i ostro wcięte liście, kwitnie na żółto, jest wieloletni i może zimować w gruncie. Natomiast w artykule omawianą rośliną jest rokietta siewna.

Najważniejszym zastosowaniem rukoli (Eruca vesicaria) jest możliwość spożywania młodych listków, które mają aromatyczny i lekko ostry posmak. Jedząc rukolę da się wyczuć orzechowo - pieprzowy smak dzięki obecności olejku eterycznemu. Liście rokiety siewnej bardzo często wykorzystywane są w kuchni śródziemnomorskiej. Rośnie w postaci rozety z zielonymi listkami. Liście rukoli zawierają bardzo dużo witamin: A,C,K jak również cynk, żelazo, potas i magnez. Dzięki obecności aminokwasów siarkowych ma działanie bakteriobójcze. Bardziej pikantnego smaku roślina nabiera wraz ze wzrostem. Młode listki na początku są delikatniejsze a później dużo bardziej ostre, gdy rokietta wejdzie w stan kwitnienia.

Wykorzystywanie rukoli w kuchni może być przeróżne i zależy od nas - jednak najczęściej wykorzystywana jest na sałatki, często z innymi sałatami, rzodkiewką czy pomidorami. Rukola jest również wykorzystywana na kanapki, do jajek, serów oraz sosów np. sosu pesto. Czasem dodaje się ją do potraw aby zaostrzyć ich smak. Może być również gotowana jak szpinak.

Sama roślina jest niewielka ale podczas kwitnienia wraz z pędami kwiatostanowymi przekracza czasem 60 cm wysokości. Kwiaty rokiety siewnej są biało - kremowe, które po zapyleniu tworzą tzw. łuszczyny. Dzięki nim a dokładniej bogatym w tłuszcze nasionom możemy mówić o kolejnym coraz bardziej popularnym zastosowaniu rukoli w celach kulinarnych.

Rukolę warto wyhodować samemu z nasion na działce albo nawet na balkonie. Będziemy mieli wtedy pewność, że nie jest ona spryskana szkodliwymi substancjami chemicznymi. Gdy jednak kupujemy ze sklepu powinniśmy dokładnie ją umyć. Opryski w masowej uprawie rukoli chronią ją przed szkodnikami takimi jak pchełki ziemne, które dziurawią jej liście. Natomiast przy niewielkich uprawach można problem ten wyeliminować używając okrycia z białej włókniny, która ochroni przed dostaniem się niepożądanych owadów jak również zapewni dodatkowe ciepło.

Rokietta siewna jest bardzo łatwa w uprawie, nie wymaga specjalnych zabiegów i jest polecana każdemu miłośnikowi ziół i sałat. To co może pomóc rukoli osiągnąć ładniejszy wygląd to miejsce, które może być lekko zacienione z żyzną przepuszczalną glebą. Z racji, że rukola należy do warzyw kapustnych nie należy jej uprawiać bezpośrednio po nich. Skoro należy do tej samej rodziny podatna jest na te same szkodniki i wywoływane przez nie choroby.