Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
oczko-wodne

Mając przy domu oczko wodne często doświadczamy wiele trudu aby utrzymać je w należytym stanie. Szczególnie po zimie należy oczyścić nasz zbiornik wodny z resztek roślin ewentualnie spadających liści czy igieł.

Nie oczyszczony zbiornik powoduje powstawanie coraz większego mułu. Mechaniczne oczyszczenie może polegać na spuszczeniu wody - niekoniecznie całej i wypłukanie zbiornika z mułu np. myjką ciśnieniową i dowolnym narzędziem umożliwiającym wyjęcie mułu. Należy oczywiście zabezpieczyć ryby w jakimś zastępczym zbiorniku na czas czyszczenia. Często im mniejsze oczko wodne tym więcej przy nim prac. Dzieje się tak, że w mniejszym oczku ciężej o zrównoważony ekosystem z powodu zbyt wysokiej temperatury wody, która przy słonecznych dniach może sprawiać, że woda będzie zbyt ciepła. Czasem jest to szkodliwe zarówno dla ryb jak i roślin, które mogą obumierać. Przy większych zbiornikach nie ma problemu z utrzymaniem właściwej temperatury.

Aby zrównoważyć ekosystem należy dokonać dobrych wyborów roślin. Dlaczego jest to ważne ? Odpowiedni ekosystem powoduje lepsze parametry wody. Rośliny w tym mogą pomóc produkując tlen i to nie tylko w strefie wody płytszej ale również głębszej. Istotne jest to także dla trzymanych ryb w oczku wodnym. Warto także postarać się o gatunki pływające, które będą ograniczały dopływ światła. Wpływa to również pozytywnie na temperaturę wody jak i konkurencję dla niepożądanych glonów. Glony lubią ciepłą wodę dlatego oprócz roślin w samym oczku wodnym warto zacienić przynajmniej częściowo zbiornik od strony południowej sadząc tam większe rośliny.

Na rynku istnieją specjalne preparaty chemiczne do uzdatniania wody, likwidacji glonów itp. Nie powinniśmy jednak przesadzać z nadmiernym stosowaniem preparatów chemicznych, gdyż często mają one niekorzystny wpływ dla fauny i flory w naszym oczku. Co może wpływać dodatkowo korzystnie dla naszego zbiornika ? Ważną sprawą jest unikanie przekarmiania ryb w oczku. Pozostałe resztki będą wtedy doskonałą pożywką dla glonów, których chcielibyśmy uniknąć.