Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
Aktinidia ostrolistna

Aktinidia ostrolistna na której owoce mówimy mini-kiwi jest drzewiastym pnączem. Nazwa łacińska to Actinidia arguta. W Polsce dorasta do 15 m wysokości. Aktinidia pochodzi z terenów Azji wschodniej. Przede wszystkim Chin, Japonii, Korei oraz Syberii. Pnącze to posiada bardzo smaczne owoce o delikatnej skórce. 

W większości odmian uprawianych w Polsce kształt jagody jest wydłużony i owalny. Długość owoców w zależności od odmiany może wynosić do ok. 4 cm. Barwa owoców zielona np. u odmiany Actinidia arguta 'Jumbo', zielona z rumieńcem czerwonobrązowym np. 'Weiki' - odmiana żeńska, lub czerwonym jak u odmiany 'Ken's Red'. Termin zbioru owoców u większości odmian to głównie wrzesień i październik. Na ilość owoców z jednego pnącza mają duży wpływ warunki uprawy. Zarówno stanowisko na którym aktinidia została posadzona jak również sama metoda cięcia i prowadzenia pnącza.

Kwiaty aktinidii ostrolistnej są rozdzielnopłciowe. Warto pamiętać aby obok roślin żeńskich rosły również rośliny męskie. Kwiaty u tego pnącza są niewielkie i pachnące. Występują w grupach. W przypadku odmian żeńskich jest to kilka sztuk, zaś w przypadku męskich w większej ilości. Rośliny kwitną w maju i czerwcu. Z reguły odmiany męskie kwitną dłużej niż żeńskie. Wybierając sadzonki actinidii warto zwrócić uwagę aby terminy kwitnienia u odmian męskich pokrywały się z terminem kwitnienia odmiany żeńskiej.

Liście actinidii mają kształt wydłużony do ok. 10 cm. Nazwa rośliny aktinidia ostrolistna wskazuje nam, że liście są ostro piłkowane na brzegu lecz dość krótko. Barwa liści jesienią przybiera kolor żółty. Pędy aktinidii ostrolistnej mają barwę brązowoszarą. Na młodszych pędach widoczne jest lekkie owłosienie. Owoce Mini kiwi nie są jeszcze zbyt popularne u nas w sprzedaży, gdyż w Polsce brakuje jeszcze dużych plantacji tej rośliny. Wynika to z faktu ograniczeń w uprawie na terenie Polski. Pomimo, że pnącze to znosi dobrze zimę z temperaturami sięgającymi poniżej -20 stopni to Aktinidia ostrolistna jest podatna na późnowiosenne przymrozki. Roślina wcześnie wegetuje i nawet lekki mróz poniżej zera uszkadza młode przyrosty. Skutkuje to czasem brakiem plonu.

Aktinidia jako drzewiaste pnącze wymaga podpór. Wystarczą niezbyt wielkie do 2 metrów wysokości lecz solidne np. w kształcie litery T. Aktinidia posiada dwa typy pędów. Jedne kończące wzrost natomiast inne niekończące wzrostu. Dlatego istotne jest odpowiednie podcinanie tej rośliny. Przy aktinidii ostrolistnej polecane jest zarówno lekkie cięcie letnie jak i solidne w okresie zimowym.