Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
Glicynia chińska Wisteria

Glicynia chińska Wisteria należy do rodziny pnączy. Jest bardzo ozdobną rośliną ze względu na swe przepiękne zwisające, groniaste kwiaty. Barwa kwiatów jest niebieska, różowa bądź też biała w zależności od gatunku. Nie tylko występuje w przydomowych ogrodach ale również w niektórych krajach jak Chiny czy Japonia jest dziko rosnącym gatunkiem pnącza.

W Polsce uprawa Wisterii nie należy do łatwych ze względu na możliwe ostre zimy, które mogą uszkodzić pąki kwiatów. Glicynie chińską w naszym klimacie powinniśmy okrywać przynajmniej w dolnej części. Jeśli jest to możliwe to również pędy podczas ostrych zim warto zabezpieczyć. Nie jest to łatwe zadanie, gdyż roślina ta jako pnącze bardzo szybko się rozrasta.

Kwiaty pojawiają się dosyć późno. Jeśli Wisteria była wysiana z nasion może to potrwać nawet do 10 lat. Warto więc zakupić w sklepach ogrodniczych Glicynię, która już kwitnie. Wymagane stanowisko glebowe to gleba próchnicza i przepuszczalna. Dobrze gdy jest posadzona w miejscu w którym nie ma zbyt dużego wiatru np za budynkiem, czy większymi drzewami.

Dla wisterii powinno być przewidziane stanowisko słoneczne ewentualnie półcień. Nie możemy zapominać również o dobrych podporach gdyż w przypadku tego pnącza przyrosty są naprawdę duże sięgające do 3 metrów. Podczas bardziej suchego lata nie należy zapominać o podlewaniu Wisterii.

Dobrymi miesiącami na przycinanie tej rośliny będą lipiec oraz sierpień. Przycinanie ma w przypadku tego pnącza bardzo pozytywny wpływ na kwitnienie. Oprócz wymienionych miesięcy również na wiosnę warto usunąć uschnięte i chore pędy. Nazwa łacińska tej rośliny to Wisteria sinensis.