Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
Powojnik Clematis

Powojniki Clematis należą do grupy pnączy. Ich długie kwitnienie powoduje, że są ozdobą w ogrodach od wiosny aż do jesieni. Clematis wyróżnia się wieloma gatunkami. Barwy kwiatów, które najczęściej występują to fiolet, róż, czerwień ale także barwa białą i odcienie niebieskiego.

Najczęściej sadzone murach, słupkach, drzewach, pergolach a niekiedy pokrywają swoim kwiatem ogrodzenia lub altany ogrodowe. Rośliny pnące z gatunku Clematis mają bardzo duże przyrosty i to bez względu na to czy rosną na stanowiskach słonecznych czy w półcieniu. Wymagania glebowe dla powojnika nie są zbyt wielkie. Warto jednak sprawdzić glebę do której sadzimy to pnącze. Jeśli jest ona gliniasta to zalecany jest drenaż na dnie dołka.

Wśród powojników istnieją gatunki zarówno wczesno kwitnące, kwitnące latem jak i kwitnące dwa razy do roku. Te ostatnie podczas wiosny kwitną na ubiegłorocznych pędach natomiast pod koniec lata na pędach, które pojawiły się w danym roku. Niektóre gatunki powojnika Clematis stanowią ciekawą ozdobę również po przekwitnieniu. Pojawiają się wówczas ładne owocostany.

Ciekawe i popularne odmiany:

  • Clematis alpina - kwiaty pojawiają się już w kwietniu
  • Powojnik włoski 'Margot Koster' - bardzo długie pędy
  • Powojnik włoski 'Madame Julia Correvon' - różowoczerwone kwiaty
  • Clematis 'Perle d'Azur' - niebiesko kwitnąca odmiana
  • Clematis 'Nelly Moser' - powojnik wielkokwiatowy
  • Clematis tangutica -  bardzo atrakcyjny wygląd po przekwitnieniu