Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
Malina czarna

Malina czarna jeszcze do niedawna nie była zbyt popularnie uprawianym krzewem. W chwili obecnej coraz częściej gości w naszych przydomowych sadach a nawet ogrodach. Ten krzew jest jedną z odmian maliny właściwej (Rubus idaeus). Jest nie tylko smaczna ale również bardzo ceniona za swe właściwości odżywcze i zdrowotne. Zastosowanie maliny czarnej to przede wszystkim możliwość bezpośredniego spożycia oraz robienie przetworów z jej owoców.

Nie tylko kolor odróżnia ją od maliny czerwonej ale również smak. Owoce w czasie dojrzewania przechodzą z koloru czerwonego w barwę czarną. Zbioru owoców dokonujemy w lipcu - oczywiście gdy owoc nabierze już właściwego koloru.

Malina czarna jest źródłem niezwykle cennych witamin i minerałów. W wielu artykułach możemy wyczytać, że owoce maliny o kolorze czarnym wykazują działania przeciwbakteryjne jak również przeciwnowotworowe. Zawierają w sobie wysoką zawartość antocyjanów których jest nawet kilkakrotnie więcej niż w malinie czerwonej. W artykułach internetowych możemy również wyczytać, że antocyjany mają wpływ na usuwanie wolnych rodników z organizmu dzięki czemu można przynajmniej częściowo zapobiegać degradacji błon komórkowych a także procesom starzenia.

Wykazano również właściwości bakteriobójcze jak i dużą zawartość witamin C i E. Malina czarna jest bogata również w makroelementy takie jak cynk, wapń, potas oraz magnez i żelazo. Nawet dla kilku tych pozytywnych właściwości warto wygospodarować trochę miejsca na swojej działce aby posadzić tą roślinę.

Krzew maliny czarnej można uprawiać bardzo podobnie do maliny czerwonej. Warto pamiętać, że owoce pojawiają się na pędach dwuletnich. Zatem po zbiorach owoców należy ściąć wszystkie pędy, na których mieliśmy owoce. Dobrym wyborem stanowiska dla maliny czarnej będzie stanowisko słoneczne. Ze względu na swoje długie pędy warto sadzić ja w szpalerze przy drutach a nawet płotach. Malina czarna od wielu lat była popularna we wschodniej części Stanów Zjednoczonych. 

Popularne odmiany maliny czarnej:

  • Jewel
  • Bristol
  • Litacz
  • Mac Black