Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
jaśminowiec wonny jaśmin

Jaśminowiec wonny i jaśmin to dwie zupełnie inne rośliny. Na zdjęciach tego artykułu omawianym gatunkiem jest właśnie Jaśminowiec wonny. Potoczna nazwa jaśmin jest w tym przypadku błędna choć przez wielu używana. Krzew jaśminowca jest rośliną wieloletnią i dorasta do ok 3 m. To co wyróżnia jaśminowca to przede wszystkim bardzo intensywny zapach kwiatów u większości odmian.

Wyczuwalny przez człowieka nawet z kilku metrów. Jedną z nielicznych odmian, które nie wydzielają aromatu jest np. jaśminowiec omszony. Kwitnienie przypada z reguły na czerwiec. Na krzewie pojawiają się wtedy biało-kremowe kwiaty składające się z 4 płatków. Nie są zbyt duże - mają ok. 3 cm ale za to bardzo licznie występują na całym krzewie. Roślina ta dość szybko rośnie. Pędy jaśminowca wonnego są dość sztywne i proste. Dopiero w późniejszej fazie wzrostu przewieszają się łukowato. Jaśminowiec wonny nie ma zbyt wielkich wymagań glebowych. Bez trudu również znosi nawet duże przymrozki.

Ponadto oprócz stanowiska słonecznego bardzo dobrze znosi półcień. Na stanowisku słonecznym lepiej będzie kwitnął pod warunkiem dostatecznej wilgotności, natomiast w półcieniu roślina lepiej będzie sobie radziła ze wzrostem - natomiast kwitnienie może być nieco mniejsze. Z racji niewielkich wymagań i bardzo ładnego zapachu często widujemy go w przydomowych ogrodach jako roślinę ozdobną. Można wykonać cięcia zarówno formujące jak i prześwietlające ale lepiej robić to po kwitnieniu jeśli nie mamy pewności na których pędach pojawi się kwiat. Przy cięciu prześwietlającym należy wycinać najstarsze pędy - ewentualnie uszkodzone. Nazwa łacińska tej rośliny to Philadelphus coronarius. Popularne odmiany to:

  • Variegatus
  • Aureus
  • Snowbelle
  • Albatre

Szczególnie pierwsze dwie wymienione odmiany możemy rozróżnić ze względu na jaśniejszy kolor liści w przypadku odmiany Aureus i ciemniejszy w odmianie Variegatus. Odmian jest dużo więcej ale większość z nich powstała jako mieszańce tych dwóch odmian. Rozmnażanie jaśminowca wonnego nie powinno sprawiać kłopotów, gdyż można to robić przy pomocy półzdrewniałych lub zdrewniałych sadzonek oraz poprzez podział rośliny. Jaśminowiec wygląda zarówno dobrze jako samodzielna roślina (soliter) ale również jako krzew sadzony w niewielkich grupach.