Ocena użytkowników: 4 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Jeżyna czarna

Gatunki jeżyny czarnej wywodzą się z rodziny różowatych. Popularne odmiany to Rubus fruticosus i Rubus plicatus (Jeżyna fałdowana). Niektóre rosną dziko - ich występowanie to większość Europy skąd pochodzi. Na terenie Polski rośliny te występują przede wszystkim na niżu ale również w niższych partiach górskich. Można je zobaczyć w lasach, na miedzach, w zaroślach oraz przydrożach.

Jeżyny czarne są również coraz częściej uprawiane na działkach ze względu na smak ale również zastosowanie. Owoce z jeżyn są wykorzystywane w konfiturach jak również na soki i mrożenie. Sam krzew nie jest zbyt wysoki. Jego pędy z reguły nie przekraczają 2,5 metra wysokości i są łukowato wygięte. Liście jeżyny czarnej są pod spodem miękko owłosione i ostro piłkowane. Jeżyna kwitnie na biało.Termin owocowania w zależności od odmian może być różny. W większości gatunków jest to druga połowa lipca i pierwsza połowa sierpnia.

Pędy u tej rośliny należy mocować lub zaplatać do rozciągniętych drutów (poziomo). Ważną kwestią którą należy nadmienić jest to, że jeżyna owocuje na pędach dwuletnich dlatego należy pamiętać o zabiegu takim jak regularne cięcie zwiększające plony. Usuwamy te, które już owocowały. Warto również przerzedzić nadmiernie wyrastające odrosty. Sprawi to, że na roślinie nie będzie zbierała się nadmierna wilgoć, która może powodować pleśń owoców. Gdy mówimy o jeżynach warto wspomnieć, że istnieją zarówno odmiany kolczaste jak również gatunki jeżyn czarnych bezkolcowych.