Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
bukszpan

Bukszpan bardzo często pojawia się w naszych ogrodach. Jednym z powodów jest fakt, że krzew ten wygląda ładnie nie tylko w lecie ale również w okresie zimowym. Roślina ta należy do krzewów zimozielonych. Nazwa łacińska tej rośliny to Buxus. Najczęściej występuje Buxus sempervirens czyli bukszpan zwyczajny.

Jest to gatunek bardzo typowy dla Polski i najchętniej uprawiany w naszym regionie Europy. Oprócz Europy bukszpan występuje także w Ameryce Środkowej i Afryce Południowej. W Polsce przede wszystkim występuje jako roślina ozdobna nadająca się zarówno na żywopłoty ale także inne dekoracyjne formy może przyjmować w zależności od rodzaju cięcia. Bardzo dobrze znosi przycinanie. Może dorastać do 3 metrów i jest bardzo zwartą rośliną. Tym bardziej zwartą im wykonujemy częstsze podcinanie.

Zarówno stanowisko słoneczne jak i lekko zacienione będzie dla tej rośliny odpowiednie. Krzew ten całkiem nieźle znosi suszę jak również długotrwałe przymrozki. Nie wszystkie rośliny dobrze znoszą przesadzanie natomiast bukszpan radzi sobie z tym całkiem nieźle ze względu na bardzo gęste i niezagrube korzenie. W Polsce najczęściej występują:

  • Bukszpan zwyczajny wieczniezielony - Buxus sempervirens
  • Bukszpan Harlanda - Buxus Harlandi
  • Bukszpan indyjski Wallicha - Buxus wallichiana