Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
Cis pospolity

Cis pospolity jest zimozielonym iglakiem. Nazwa łacińska tego dużego krzewu lub niewysokiego drzewa to Taxus baccata. Mimo, że należy do jednych z ładniejszych krzewów iglastych warto na samym początku ostrzec, że należy do roślin trujących. Może osiągać ok 25 metrów wysokości lecz rośnie bardzo wolno.

Najpierw ma kształt stożkowaty, później bardziej zaokrąglony. Jednak jego forma zależy przede wszystkim od tego czy jest podcinany, a jeśli jest to w jaki sposób. Cis całkiem dobrze znosi cięcie, więc może być wykorzystywany jako roślina na żywopłoty. Owoce cisu są małe i koloru czerwonego. Co warte podkreślenia jest rośliną długowieczną. Cis pospolity lubi glebę wilgotną i żyzną. W Polskich warunkach zimy znosi umiarkowanie dobrze. Przy bardzo silnym mrozach może przemarzać. Również niezbyt dobrze znosi suszę, ze względu na swe płytkie korzenie.

Igły są niekłujące. Ich kolor to od góry błyszcząca ciemna zieleń, natomiast od dołu bardziej matowe i dużo jaśniejsze. Cisy są pod ochroną. Drewno z cisa jest twarde i trwałe. Kiedyś było wykorzystywane w budownictwie i z powodu tego cisy były wycinane na masową skalę. Obecnie w lasach nie tak łatwo spotkać ten gatunek rośliny. Występowanie Cisa pospolitego to teraz przede wszystkim ogrody przydomowe, czasem żywopłoty oraz parki. Zatem jest traktowany jako roślina ozdobna.

Oprócz zastosowań ozdobnych i dobrego drewna może być również wykorzystywana w lecznictwie. Cis pospolity występuje naturalnie w Azji zachodniej, północnej Afryce oraz oczywiście Europie. Istnieje wiele pomników przyrody Cisa pospolitego. W Polsce najstarszym jest cis z Henrykowa Lubańskiego. Wiek jego jest szacowany na ponad 1000 lat. Trująca substancja w cisie to taksyna. Prawie każda część cisa ją zawiera oprócz osnówki.