Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
Tawuła japońska Spiraea japonica

Tawuła japońska (Spiraea japonica) jest bardzo atrakcyjną wieloletnią rośliną. Krzewy te należą do rodziny różowatych. Jej głównym walorem dekoracyjnym są przepięknie zabarwione liście. Są one nieco zaostrzone i mają kształt jajowaty. W zależności od odmiany są najczęściej barwy zielonkawo - żółtej lub pomarańczowo - czerwonej.

Kwiaty tawuły japońskiej są bardzo drobne o barwie różowej bądź białej. Kwitnienie jest dość długie od lipca aż do września przy odpowiednim przycinaniu. Z racji ładnych liści niektórzy niedopuszczają do kwitnienia przycinając ją bardzo często w ciągu roku. Szczególnie wtedy gdy formuje się z tawuły liściasty żywopłot. Samo przycinanie tawuła japońska znosi bardzo dobrze. Młode pędy bardzo silnie odrastają co z kolei powoduje ładniejsze zagęszczanie krzewu. Pozytwynie wpływa także na kwitnienie. Zaleca się ją przycinać wiosną oraz po przekwitnieniu. Ładnie wygląda uformowana w kulę lub dowolny kształt owalny. Dobrze komponuje się obsypana dookoła żwirem. Gdy nie jest przycinana może stanowić krzew osiągający nieco ponad metr wysokości. Także szerokość pojedyńczej sadzonki może dochodzić do prawie metra.

Ten przepiekny krzew często znajduje także zastosowanie na rabatach wśród innych roślin. Może być także sadzony w doniczkach. Tawuła japońska wykazuje znaczną odporność na mróz i suszę.  Potrzebuje stanowiska słonecznego i ma niewielkie wymagania glebowe. Potrafi przystosować się do prawie każdego podłoża. Gdy rośnie w cieniu niestety liście zielenieją i już nie mają tak ładnej barwy. W celu uniknięciu nadmiernego rozwoju chwastów wokół niej wskazane jest ściółkowanie lub obsypanie żwirem. Pochodzenie tej rośliny to obszary Azji, Chin a przede wszystkim jak jej nazwa wskazuje Japonii. Obecnie rozpowszechniona także w całej Europie. Popularne odmiany to:

  • 'GoldMound'
  • 'Bumalda'
  • 'Anthony Waterer'
  • 'Crispa'
  • 'Golden Princes'
  • 'Goldflame'