Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
stokrotka pospolita

Stokrotki są chyba jednymi z najbardziej popularnych roślin ogrodowych. Ozdabiają nie tylko ogrody ale coraz częściej również tarasy i balkony. Świetnie nadają się również do uprawy na rabatach oraz kwietnikach. Stokrotka pospolita (Bellis perennis) jest gatunkiem roślin z rodziny astrowatych i występuje na znacznej części obszaru Europy oraz w Azji Zachodniej.

Roślina ta nie należy do wysokich i osiąga do ok. 20 cm. Stokrotkę możemy zakwalifikować (a przynajmniej jej uprawiane odmiany) jako roślinę dwuletnią. Pierwszy rok to tzw. liście odziomkowe. Natomiast w drugim roku pojawiają się ulistnione pędy oraz na nich kwiaty. Kwiaty stokrotki są z reguły białe, różowe lub czerwone. Ich budowa może być różna - w zależności od odmiany. Charakterystyczną cechą jest bardzo długi okres kwitnienia od marca do nawet listopada. Stokrotka jest wykorzystywana jako roślina lecznicza.

Może działać wzmacniająco, łagodzić podrażnienia skóry a nawet rozjaśniać przebarwienia skóry. Stokrotka pospolita nie potrzebuje specjalnych wymagań glebowych. Bardzo dobrze rośnie zarówno w miejscach nasłonecznionych jak i w półcieniu. Stokrotki możemy rozmnażać zarówno z nasion oraz poprzez podział rozrośniętych kęp. Nawet bez specjalnej naszej ingerencji gdy posadzimy je w ogrodzie zapewne pojawią się w kolejnych latach również w innych miejscach ogrodu.

Popularne odmiany stokrotek:

  • Pomponette White
  • Habanera Red White
  • Old Strain
  • Rominette Rosa
  • Super Enoma
  • Speedstar Red