Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
Bratek

Bratki wywodzą się z rodziny fiołkowatych. Ich właściwa nazwa to fiołek ogrodowy. Wysokość tej rośliny zwykle nie przekracza 25 cm. Bratek posiada dwa rodzaje liści. Te od dołu są jajowato-sercowate natomiast te na górze lancetowate. Jednak to nie liście sprawiają, że bratki są tak często sadzone w naszych ogrodach.

Przepiękne kwiaty o różnych kolorach sprawiają, że bratki są jednymi z najbardziej pożądanych roślin ozdobnych. Kwiaty mogą być jednobarwne ale również występują gatunki dwubarwne. Kolorów nie sposób wymienić, gdyż ta roślina kwitnie niemal we wszystkich kolorach.

Charakterystyczne jest również występowanie tego gatunku o bardzo ciemnych kwiatach - prawie czarnych co jest dość rzadkim występowaniem u roślin ozdobnych. Średnica kwiatów dochodzi aż do 12 cm, więc w porównaniu do pokroju całej rośliny sprawiają wrażenie bardzo dużych. Kwiat wyrasta  z długich szypułków umieszczonych w końcach liści. Ponadto najlepiej rosną w miejscach słonecznych i w półcieniu.

Samo kwitnienie bratków trwa dość długo, gdyż od kwietnia do końca czerwca. Zapewne stanowi to kolejny powód dlaczego ta roślina jest tak chętnie wybierana do naszych ogrodów jak również i na balkony. Co do wymagań glebowych - ich uprawa powinna udać się w większości gleb jakie mamy w Polsce.

 

Bratki oprócz pełnienia funkcji ozdobnej również wykorzystywane są w ziołolecznictwie. Uprawa tych roślin odbywa się najczęściej na rabatach oraz w skrzynkach balkonowych. Rozmnażania bratków najczęściej dokonujemy poprzez wysiew nasion w drugiej połowie czerwca lub na początku lipca. Już przed zimą można je wysadzić - najlepiej we wrześniu lub wiosną następnego roku. Gdy zdecydujemy się na termin zimowy warto okryć sadzonki fiołka ogrodowego gałązkami drzew iglastych. Mimo braku okrycia również nie powinny przemarznąć, gdyż sadzonki powinny wytrzymać niewielkie mrozy.