Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
Mrozy Starzec Srebrzysty

Starzec, Mrozy - obie nazwy wskazują na popularną roślinę ozdobną. W Polsce przyjęta nazwa tych roślin to po prostu mrozy. Spotykamy najczęściej dwa gatunki: starzec popielny (senecio cineraria) i starzec srebrzysty. W Polsce bardziej popularną odmianą jest ten drugi, czyli starzec srebrzysty. Ma on piękne pierzaste liście o barwie srebrzystej.

Kwiaty są niepozorne i dlatego o największych walorach dekoracyjnych tej rośliny decydują liście. Niektóre odmiany mrozów mogą osiągać do ok. 70 cm wysokości. W przydomowej rabacie popularne są te niższe - z reguły do ok 30 cm wysokości. W naturalnych warunkach rośnie jako bylina wieloletnia. W naszym chłodniejszym klimacie należą do kategorii roślin jednorocznych-dwuletnich. Stanowisko jakie powinniśmy mrozom zapewnić to stanowsiko słoneczne, gdyż w półcieniu roślina ta gorzej się wybarwia. Ponadto podłoże powinno byc przepuszczalne. Nazwa tej rośliny nie wskazuje w tym przypadku na jej mrozoodporność, gdyż w zimie może przemarzać.

Jeśli chcemy mieć pewność, że na drugi rok pozostaną to należy je dobrze okryć na zimę. Mrozy są za to dość odporne na krótkotrwałe susze. Jedynie młode sadzonki powinny mieć dostateczną ilość wody. Rozmnażać mrozy możemy poprzez wysiew nasion ale także poprzez sadzonki pędowe.