Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
aksamitka

Aksamitka jest jedną z najpopularniejszych roślin ogrodowych. Jej łacińska nazwa to Tagetes. W Ameryce rośnie dziko, natomiast w Polsce należy do gatunków roślin ozdobnych. W zależności od odmian, których jest prawie 50 roślina ta kwitnie nie tylko w lecie od końca czerwca ale aż do pierwszej połowy października. 

Jesienny okres kwitnienia powoduje, że tym chętniej jest ona sadzona, gdyż większość roślin kwitnie tylko podczas lata. Kolorystyka kwiatów to przede wszystkim barwy pomarańczowe, brązowe i żółte. W przypadku części z odmian kolor nie jest jednolity ale składa się z barw uprzednio wymienionych. Stanowiska dla aksamitek powinny być nasłonecznione chociaż i w półcieniu roślina ta sobie poradzi. Możemy wybierać miejsca odsłonięte od południa lub zachodu. Przy większej suszy wskazane jest podlewanie. Natomiast gleba powinna być żyzna i dobrze przepuszczalna.

Aksamitka ma pokrój nieco wzniesiony w kształcie kępy. Może dorastać do około 70 cm wysokości. Jako rośliny ogrodowej jej zastosowanie jest dość szerokie. Zarówno ładnie wygląda na obwódkach rabat, które bardzo ubarwiają jak też w pojemnikach na tarasach czy balkonach. Ze względu na swój długi okres kwitnienia oraz trwałość często też sadzona jest w miejskich parkach i skwerach. To nie jedyne zastosowania, gdyż często możemy zobaczyć ją w warzywnikach jako roślinę zwalczającą i odstraszającą nicienie glebowe a także niektóre z gatunków owadów i gryzoni. Posiada olejki eteryczne.

Nie jest lubiana przez krety, mszyce oraz mrówki natomiast może być schronieniem i pokarmem dla owadów pożytecznych. Może również stanowić przedplon np. dla truskawek gdyż szacuje się, że ilość nicieni chorobotwórczych spada wtedy ponad 80%. Ciekawostką może być sposób likwidacji nicieni. Aksamitka najpierw je wabi a one giną z głodu przyczepione do jej korzeni. Rozmnażanie aksamitki możemy wykonać dwojako. Pierwszym sposobem jest wysiew nasion do rozsady w pojemnikach a drugim bezpośrednio do gruntu. Polecany zwłaszcza ten pierwszy sposób, gdyż przy wysiewie wprost do gruntu aksamitki będą nieco słabsze.

Popularne odmiany aksamitek to:

  • Aksamitka rozpierzchła (Tagetes patula)
  • Aksamitka wąskolistna (Tagetes tenuifolia)
  • Aksamitka wzniesiona
  • Aksamitka drobna (Tagetes minuta)
  • Aksamitka niska (Tagetes patula nana)
  • Aksamitka wyniosła (Tagetes erecta)