Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
Malwa Malwy

Malwa (Althaea rosea) - inna nazwa tej rośliny to prawoślaz. Malwa należy do grupy roślin jednorocznych-dwuletnich. Jedną z cech bardzo charakterystycznych jest jej wysokość. Potrafi dorastać aż do 2,5 metra wysokości. Nie tylko to wyróżnia malwy. Są one jednym z gatunków roślin o bardzo dużej różnorodności barwy kwiatów.

Same kwiaty są wzniesione na wysokich łodygach - są duże i pełne ok 5 cm średnicy. Kwitnienie malw przypada na miesiące od lipca do września. Należy pamiętać, że malwy kwitną w drugim roku od wysiewu. Malwy dobrze komponują się z innymi wysokimi roślinami. Ze względu jednak na swój rozmiar często sadzone przy ogrodzeniach i płotach drewnianych. Często także widoczne przy ścianach budynków. Szczególnie na jasnym tle ściany wyglądają przepięknie. Czasami występują przy rabatach stanowiąc niejako ich tło.

Malwa lubi miejsca nasłonecznione, dość żyzną glebę. Szczególnie podczas suszy mogą się na niej pojawiać oznaki choroby tzw. rdzy ślazowej. Nadmiar wilgoci też nie jest wskazany ze względu na inne choroby. Po przekwitnieniu kwiatostany powinno się usuwać - można w ten sposób przedłużyć jej kwitnienie na kolejne lata - lecz jednak będą kwitły słabiej. Samo rozmnażanie malwy odbywa się poprzez wysiew nasion w czerwcu lub maju.