Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
nektarynka

Nazwa nektarynka mówi nam o owocu wywodzącym się z brzoskwini zwyczajnej. Podstawową różnicą jest owoc nektarynki, który posiada gładką skórkę - w przeciwieństwie do brzoskwini, gdzie skórka jest włochata. Roślina ta pokroju niewielkiego drzewa może dorastać do 6 m wysokości. Jest krótkowieczna. Jej żywotność nie przekracza 30 lat. Liście podobnie jak i u brzoskwini ma lancetowate i faliście ząbkowane.

Charakterystyczną cechą nektarynki są bardzo wczesne kwiaty. Zanim pojawią się liście nektarynka zostaje 'obsypana' małymi różowymi kwiatami pojawiającymi się w kwietniu. Masa owocu nektarynki dochodzi do 200 g. Barwę owoców tej rośliny określają 3 kolory: żółty, pomarańczowy i czerwony. Istnieją odmiany zarówno wcześnie dojrzewające jak również późno dojrzewające. Roślina ta jest uprawiana w szczególności we Francji, Hiszpanii, Stanach Zjednoczonych a także we Włoszech i Grecji. W państwach o klimacie takim jak Polska również uprawiane jest to drzewo owocowe lecz na mniejszą skalę.

Pojawia się u nas ryzyko zniszczenia kwiatów przez przymrozki wiosenne. Często chorobą tego drzewa jest kędzierzawość liści. Owoc nadaje się do bezpośredniego spożycia ale również podobnie jak w przypadku brzoskwini zwyczajnej na przetwory: kompoty i dżemy. Popularną odmianą jest na przykład nektarynka Red Gold - stanowiąca bardzo smaczny i słodki owoc deserowy. Ze względu na obfite i wczesne kwitnienie nektarynka może pełnić również rolę dekoracyjną jako soliter w ogrodzie. 

Co do wymagań glebowych równie dobrze rośnie na glebach gliniastych jak i próchniczych. Ważny jest dobór stanowiska - najlepszą preferencją będzie stanowisko słoneczne i osłonięte od wiatru. Ważną informacją jaką należałoby podać jest fakt, że nektarynka na przykład odmiany Red Gold jest odmianą samopylną i nie potrzebuje obecności innych drzewek.