Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
brzoskwinie

Brzoskwinia zwyczajna należy do drzew owocowych. Wysokość jaką osiąga to ok. 7 metrów. To drzewko owocowe ma pokrój rozłożysty. Brzoskwinia zaczyna kwitnienie już pod koniec marca. Kwiat koloru różowego może też stanowić ozdobę wczesną wiosną. Pąki kwiatowe pojawiają się zanim na drzewie pojawią się liście i są samopłodne.

Drzewo to posiada bardzo smaczne owoce barwy pomarańczowo-żółtej z czerwonawym rumieńcem lekko omszone. Średnica owoców to ok. 6 cm. Zbiór owoców jest różny w zależności od odmiany ale najczęściej jest to sierpień i wrzesień. Niestety jest to jedno z drzew owocowych, które są wrażliwe na większe mrozy. W szczególności bardzo wczesny okres kwitnienia powoduje, że niejednokrotnie mogą w tym czasie występować przymrozki, które uszkadzają pąki kwiatowe. Dlatego też na terenie Polski częściej sadzona jest na południowym zachodzie a rzadziej na wschodzie.

Liście brzoskwini są w kształcie lancetów i błyszczące. Kora ciemnoszara - im bliżej podłoża tym ciemniejsza. Stanowisko dla tej rośliny powinno być słoneczne najlepiej osłonięte przed wiatrem a gleba żyzna najlepiej z dodatkiem wapnia. Nazwa łacińska brzoskwini zwyczajnej to Prunus persica. Brzoskwinia jest uprawiana zarówno w Europie, Ameryce jak i Chinach. Brzoskwinie podobnie jak inne owoce kolorowe zawierają bardzo dużo witamin. Roślina ta ma również zastosowanie w produkcji kosmetyków. Zabiegi pielęgnacyjne jakie powinny być wykonane to przycięcie wiosną a także usuwanie nadmiernej ilości zawiązków owocowych, szczególnie tych słabszych.

Brzoskwinia bez oprysków prawdopodobnie zachoruje na kędzierzawość liści brzoskwini. Jest to jedna z chorób grzybowych, niestety bardzo groźna dla tego drzewka owocowego, która w konsekwencji może osłabić brzoskwinię i doprowadzić do jej obumarcia. Objawia się początkowo bardzo dużym zniekształceniem liści i już pod koniec czerwca liście opadają. Gdy już objawy choroby są widoczne oprysk będzie nieskuteczny. Dlatego ważnym zabiegiem jest opryskiwanie specjalnymi środkami grzybobójczymi wykonywanymi po opadnięciu liści jesienią oraz wczesną wiosną jeszcze zanim zdążą rozwinąć się pąki. Polecany Miedzian 50 WP, Syllit - stężenie 0,5% lub Efuzin 500SC.