Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
Grusza lipcówka kolorowa

Grusza Lipcówka Kolorowa - gatunek tej gruszy jest znany z bardzo wcześnie dojrzewających owoców. Jak nazwa 'lipcówka' wskazuje dojrzałość zbiorczą grusza ta osiąga już w lipcu (z reguły połowa miesiąca). Lipcówka kolorowa jest dość starą odmianą pochodzenia francuskiego. Często występuje w przydomowych sadach.

Jej owoce są średniej wielkości bądź też małe, z reguły nieprzekraczające masy 100 g. Owoce lipcówki kolorowej mają kształt jajowaty dość regularny. W smaku są dość smaczne, jednak owoc jest mniej soczysty niż np. u klapsy faworytki. Skórka średniej grubości, nieco błyszcząca i zielonkawożółta z lekkimi odcieniami czerwono-brązowymi. Grusza ta jest odmianą deserową o dość małej podatności na choroby. Stąd też często występuje w przydomowych sadach. Samo drzewo lipcówki kolorwej rośnie średnio silnie. Podczas wzrostu tworzy koronę wąskostożkowatą i małorozgałęzioną. Gałęzie tej odmiany gruszy są zwisające toteż można je łatwo formować.

Owocowanie następuje w piątym roku po posadzeniu, czasem zdarza sie, że czwartym. Owocuje corocznie ale z reguły co drugi rok obficiej. Jesli chcemy uzyskać co roku podobnej wielkości plony należy przerzedzać zalążki. Ważne jest to, że owoce gruszy lipcówki kolorwej niestety nie nadają się do długotrwałego przechowywania. Są dobre do spożycia tylko kilka dni po zbiorze. Przy dużych mrozach lipcówka może przemarzać. Zapylaczami mogą być Bonkreta Williamsa, Konferencja lub też Faworytka.