Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
krokus

Nie każdy wie, że krokusy mają bardzo dużo wspólnego z jedną z najdroższych przypraw świata, czyli szafranu. Tak, to własnie z krokusów a dokładniej z ich wysuszonych słupków kwiatowych uzyskuje się żółto-pomarańczowy proszek. Stąd też w celu nazewnictwa tych roślin cebulowych stosuje się również nazwę szafrany. Krokusy to oczywiście rośliny cebulowe wczesnej wiosny ale istnieją także odmiany krokusów jesiennych.

Kwiaty szafranów mają przeróżną paletę barw: fioletowe, żółte, białe, niebieskie, bordowe, dwubarwne w tym również paskowane. Samych odmian krokusów jest ponad 80.

Stanowisko glebowe dla krokusów to oczywiście ziemia próchnicza, przepuszczalna może być o lekko kwaśnym odczynie. Należy zadbać aby ziemia nie była przesuszona. Natomiast miejsce powinno być wystarczająco nasłonecznione, gdyż krokusy wtedy ładniej kwitną. Źle dobrane stanowisko ma wpływ nie tylko na gorzej wyglądający kwiat ale również olbrzymi wpływ na przyrosty młodych bulw cebulowych. Odpowiednie stanowisko to połowa sukcesu w uprawie szafranów.

Należy pamiętać, że termin umieszczania cebulek tych roślin w ziemi jest również bardzo istotny. Aby uzyskać piękne kwiaty na wiosnę należy posadzić je jesienią (najlepiej we wrześniu lub w pierwszej połowie październiku). Ponadto, aby być pewnym, że krokusy się pojawią można spróbować zabezpieczyć je przed nornicami. Jest to łatwiejsze, gdy sadzimy je w grupach. Można wtedy zastosować odpowiednie koszyczki. Krokusy sadzone w grupie dużo efektowniej się też prezentują.

Dla niektórych grup roślin cebulowych zalecane jest wykopywanie cebulek do przesuszenia i ponownego sadzenia. Krokusy w jednym miejscu mogą spokojnie kilka lat przebywać ale mimo wszystko jest zalecane aby co 3-4 lata je wykopać choćby w celu rozdzielenia cebulek i ich rozmnożenia w nowym miejscu. Ważne jest aby krokusy posadzone na trawnikach mogły uniknąć noży kosiarki. Liście powinny samoczynnie zaschnąć na początku czerwca. Gdy je zbyt wcześnie obetniemy wtedy ograniczymy przyrosty bulw.