Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
Lilia azjatycka

Lilie należą do roślin cebulowych. Te przepiękne rośliny ozdobne coraz częściej powracają do naszych ogrodów. Najczęściej za przyczyną coraz to nowszych odmian. Obecnie znanych jest kilka tysięcy odmian mieszańców. Wśród popularnych lilii dość często spotykane są mieszańce trąbkowe, orientalne i azjatyckie. To co łączy wszystkie z nich to cebula łuskowata ale nie tylko.

Kwiat, który posiadają składa się z dwóch płaszczyzn. Na obu znajdują się po 3 płatki a z środka kwiatu wychodzi 6 pręcików i jeden większy słupek na środku. Lilie - mieszańce azjatyckie i trąbkowe dość dobrze znosza polskie zimy zaś mieszańce orientalne powinny w sezonie zimowym znajdować się pod przykryciem. Najlepszą jednak metodą w przypadku tych ostatnich jest wykopanie i przechowanie cebulek w jakimś chłodnym pomieszczeniu. Pora kwitnienia najwcześniej przypada w liliach azjatyckich: czerwiec, lipiec zaś nieco późniejszy okres w przypadku lilii trąbkowych. Lilie warto sadzić w glebie przepuszczalnej i wilgotnej.

Zastosowań lilii może być bardzo wiele od sadzenia na rabatach i przeróżnych miejscach w ogrodzie, parkach, donicach, do wykorzystania jako kwiaty cięte. Dość często spotykane są lilie białe i lilie królewskie ale jak można zauważyć coraz więcej odmian pojawia się w naszych przydomowych ogrodach. Obecnie możemy spotkać prawie każdą barwę kwiatów. W chwili pisania artykułu chyba jedynie nie była dostępna barwa niebieska ale być może także to uległo zmianie :-) Z innych mieszańców oprócz wcześniej wymienionych, które zasługują na wymianę to mieszańce martagon, candidum, longiflorum, amerykańskie i gatunki botaniczne. Lilie występują naturalnie na półkuli północnej a przywędrowały do Europy z Chin i Japonii.

W kwestiki rozmnażania lilii możemy tego dokonać przez cebulki przybyszowe lub powietrzne, nasiona a nawet podział. Gdy chcemy zastosowac rozmnażanie z cebulek przybyszowych należy je wykopać, oddzielić a następnie ponownie umieścić w glebie cebulkę główną. Cebulki takie można umieścić w doniczkach z piaszczysto gliniastym podłożem dość wilgotnym. Tak przygotowane cebulki powinno się przechowywać w zimnym pomieszczeniu a do gruntu możemy je przenieść następnej jesieni. Roślina ta może wytworzyć tzw. cebulki powietrzne, które należy zebrać pod koniec lata. Do najbardziej znanych odmian należą:

-'lilia królewska'

-'lilia biała'

-'lilia tygrysia'

-'lilia złotogłów'

-'lilia bulwkowata'

-'lilia złocista'

-'lilia night flyer' (lilia azjatycka o czarnej barwie kwiatów - na zdjęciu obok)