Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
Tulipany

Tulipany należą do jednych z najpopularniejszych roślin cebulowych. Przyjmuje się, że istnieje ponad 100 tys. gatunków i prawie 10 tysięcy różnych odmian. Trudno było by wymienić wszystkie barwy i odcienie kwiatów. Ich kolorystyka przejawia się niezliczonych barwach. Same kwiaty tulipanów natomiast przyjmują najczęściej kształt kielichowaty, kubkowaty choć i tutaj jest wiele wyjątków.

Stanowisko polecane dla tulipanów to stanowisko słoneczne zapewniające również żyzną glebę. Liście mają kształt eliptyczny i są równowąskie. Najczęściej wyrastają bezpośrednio z cebuli barwy szarozielonej. Często występuje widoczny woskowy nalot. Tak jak wspomniano tulipan jest rośliną cebulową, więc jego część podziemna to jajowata, niekiedy nieregularna cebula. Rozmnażanie jak to bywa u roślin cebulowych poprzez cebulki przybyszowe. Kupując natomiast w sklepach ogrodniczych pojedyncze cebulki starajmy się wybrać te o największych rozmiarach bez widocznych pęknięć i uszkodzeń.

Cebule tulipanów możemy umieścić już na jesieni w gruncie ale nie później niż do końca października tak aby umożliwić cebulkom dobre ukorzenienie się. Podczas zimy można miejsce posadzenia cebulek tulipanów przykryć niewielkim gałązkami drzew lub kory. Jeśli mamy w ogrodzie problem z gryzoniami cebulki warto sadzić w koszyczkach dostępnych w sklepach ogrodniczych. Jest to polecane tym bardziej, że łatwiej jest później wyjąć cebulki latem z całym koszyczkiem.

Warto obrywać resztki kwiatów po przekwitnięciu a samą roślinę podlewać przynajmniej do czasu kiedy są jeszcze żywe liście. Zabieg ten zapewni dorodniejsze cebulki. Gdy liście tulipanów już zaschną cebulki czy to pojedyncze czy w koszyczku należy wyjąć i oczyścić. Następnie przesuszamy i zabieramy je do chłodnego (ale też raczej suchego) pomieszczenia.