Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
Jeżówka purpurowa

Jeżówka purpurowa (echinacea purpurea) - Rośliny z tego gatunku należą do rodziny astrowatych. Pochodzą z Ameryki Północnej. Nazwa tej jeżówki nie jest przypadkowa, gdyż jej kwiaty maja barwę purpurową. Składają się z promienistych płatków, dość licznych 12-20. Są one zebrane w koszyczki zamieszczone na łodydze.

Średnica ich wynosi ok. 12 cm. Odmiany jeżówki kwitną od lipca do października. Po przekwitnięciu powinno się obciąć kwiatostany. Oprócz kwiatów na łodydze możemy dostrzec naprzemianległe, pojedyncze liście. Pędy tej rośliny są wzniesione. Jeżówka w dobrych warunkach dorasta do ponad metra wysokości. Charakterystyczne jest to, że roślina ma jadalne korzenie. Mało kto wie ale jeżówka purpurowa jest także wykorzystywana w ziołolecznictwie szczególnie na poprawę systemu odpornościowego. Już w dawnych czasach Indianie stosowali jeżówkę w lecznictwie.

Byliny te są uprawiane przede wszystkim jako rośliny ozdobne. Jeżówki są odporne na mróz. Bardzo dobrze komponują się na rabatach wśród innych roślin kwitnących. Powinny rosnąć w miejscach nasłonecznionych. Warunki glebowe najbardziej odpowiednie to gleba żyzna. Rozmnażać możemy jeżówki poprzez podział. Gleba dla bylin z tych gatunków powinna być żyzna i średnio wilgotna. W okresach większych upałów i suszy nie zaszkodzi podlewanie. Jeżówki są przede wszystkim pięknymi roślinami rabatowymi w naszych ogrodach. Są nie tylko odporne na mróz ale także na większość chorób roślin. Ładnie wyglądają w kompozycjach kwiatowych. Nadają sie także jako kwiaty cięte. Jeżówka przyciaga nie tylko pszczoły ale także i motyle.

Inne gatunki:

  • jeżówka wąskolistna,
  • jeżówka biała

Odmiany:

  • Alba - kwiaty białe,
  • Magnus - kwiaty czerwone,
  • Leuchstern - kwiaty purpurowe,