Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
Żagwin ogrodowy

Jedną z niskich bylin zadarniających jest żagwin ogrodowy. Roślina ta jest szczególnie polecana na skalniaki, murki, skarpy ale również może być uprawiana na balkonie. Ponadto można ją wykorzystać na obwódki w ogrodzie. Obrecja ogrodowa bo taką też alternatywną nazwę nosi jest bardzo popularna gdyż nie ma zbyt wygórowanych wymagań, ładnie się prezentuje, szybko zadarnia skarpy i jest rośliną wieloletnią.

Kwiaty żagwinu ogrodowego są bardzo liczne i to one stanowią o jego dekoracyjności szczególnie na wiosnę. W okresie największego kwitnienia (miesiące kwiecień oraz maj) liście obrecji zostają prawie całkowicie zakryte mnóstwem niewielkich czteropłatkowych kwiatów. Ich barwa może być różna w zależności od odmiany: czerwona, różowa, niebieska, fioletowa jak i biała.

Żagwin dorasta do ok. 10 - 15 cm. Pędy ma pokładające dzięki czemu szybko rozrasta się w dość gęste kępy. Liście są matowozielone, ząbkowane i owłosione. Zawiązywaniu niezliczonych nowych kwiatów sprzyja słoneczne i zaciszne stanowisko oraz przepuszczalna gleba. Po kwitnieniu żagwin można przyciąć i choć nie jest to zabieg konieczny to jednak będzie zauważalny wzrost ilości pąków w kolejnym sezonie.

Rozmnażanie tej rośliny jest dość łatwe: poprzez podział (na wiosnę lub jesieni), poprzez wysiew nasion a także poprzez pobranie i ukorzenienie sadzonek pędowych. Żagwin ogrodowy to jedna z podstawowych roślin skalnych o jakie należy się zatroszczyć w swoim ogrodzie. Bardzo dobrze prezentuje się w szczelinach skalnych, na rabatach żwirowych a także jako roślina zwisająca z murków ewentualnie donic. Obrecja ogrodowa stanowić też może uzupełnienie roślin jednorocznych.