Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
Fiołek

Fiołek jest rośliną, w której możemy rozróżnić aż 400 gatunków. Znaczna część z nich znajduje się w Europie ale również są gatunki występujące w obu Amerykach oraz w Australii. Rośliny te nie mają konkretnego siedliska - mogą występować na zróżnicowanych terenach. Często są to tereny górzyste z licznymi skałami ale również odmiany fiołka możemy bardzo często spotkać w lasach jak i łąkach.

Ponadto fiołki występują często jako odmiany uprawne w przydomowych ogrodach. Większość fiołków możemy zaliczyć do bylin, niemniej jednak odmiany powstałe po zmieszaniu fiołka ałtajskiego i fiołka trójbarwnego często goszczą w naszych ogrodach jako rośliny jednoroczne. Znaczna część odmian ma kwiaty barwy fioletowej. Oprócz fioletu roślina ta często spotykana jest  z kwiatami (w zależności od odmiany) białymi, czerwonymi, niebieskimi a nawet barwy dwukolorowej. Są to kwiaty pojedyncze i składają się z 5 płatków.

Są one nieco zróżnicowane. Para bocznych płatków jest nieco mniejsza, z kolei górna para zazwyczaj jest skierowana ku górze, natomiast dolny płatek z reguły ma największe rozmiary. Liście fiołka są pojedyncze i skrętoległe. Mają one barwę ciemnozieloną i są pokryte włoskami. Jeśli zamierzamy posadzić tą roślinę w naszym ogrodzie warto zwrócić uwagę na nasłonecznienie. Fiołki nie będą dobrze rosły w pełnym słońcu. Wybierzmy więc miejsce gdzie światło dociera jako rozproszone.

Liczne gatunki:

  • Fiołek trójbarwny (Viola tricolor)
  • Fiołek alpejski (Viola alpina)
  • Fiołek bagienny (Viola uliginosa)
  • Fiołek leśny (Viola reichenbachiana)
  • Fiołek skalny (Viola rupestris)
  • Fiołek wonny (Viola odorata)
  • Fiołek wyniosły (Viola elatior)