Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
Floks wiechowaty Płomyki

Floks wiechowaty (Phlox panniculata) jest niezbyt wymagającą rośliną. Bylina ta zimuje w gruncie. Często spotykany w naszych ogrodach. Floksy często nazywane są płomykami, w tym przypadku płomyk wiechowaty. Szczególnie pasuje w kompozycjach na różnego rodzaju rabatach bylinowych ale również wygląda pieknie jako soliter.

Kwitnienie floksów jest bardzo obfite. Główne miesiące kwitnienia to lipiec i sierpień. Niektóre odmiany kwitną także we wrześniu. Kwiat floksa wiechowatego jest pięciopłatkowy i charakteryzuje się dużą paletą barw w zależności od odmiany. Wydziela dość intensywny zapach. Floks lubi stanowiska słoneczne ale radzi sobie także w półcieniu. Nie ma specjalnych wymagań glebowych ale ładniej rośnie na glebie żyznej i przepuszczalnej. W okresie upałów i suszy warto tą bylinę podlewać. Gdy przytniemy pędy rośliny po kwitnieniu powinny ponownie zawiązać się pęki kwiatowe.

Łodyga tej byliny jest prosta i sztywna a liście lancetowate wydłużone. Floks w zalezności od odmiany a także od warunków w jakich jest posadzony może dorastać do ok 120 cm. Rozmnażanie tej tej rosliny możemy dokonywac poprzez podział szczególnie na wiosnę albo po kwitnieniu w sierpniu.