Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
Trytoma groniasta Płonąca pochodnia

Trytoma groniasta (Kniphofia uvaria) jest coraz częściej spotykana w naszych ogrodach ze względu na swój niezwykle rzadki i ciekawy wygląd. Odnosząc się do nazwy tej rośliny możemy także spotkać się z nazwą knifofia groniasta, ogrodowa. Nazwa tej rośliny prawdopodobnie pochodzi od nazwiska niemieckiego botanika i lekarza J. Kniphofa. Roślina jest gatunkiem wieloletnim. 

Kwiaty tej byliny stanowią gęsto przylegające cylindryczne grona. Są umieszczone na pędach kwiatostanowych, które mogą osiągać od 55 cm do ponad metra wysokości. Najczęściej występującą barwą kwiatów jest kolor pomarańczowy ale także zielonkawy, żółty czy nawet czerwony. Z reguły przyglądając się kwiatom trytomy u dołu dostrzegamy jaśniejsze kolory a czym wyżej tym trytoma ma ciemniejszą barwę. O tym, że roślina ta wygląda bardzo atrakcyjnie oprócz jej wysokich pięknych gron kwiatowych wpływa fakt, że kwitnie praktycznie przez całe lato. Z tej racji 'płonąca pochodnia' jak często nazywa się tą roślinę może upiększać nasze ogrody w miesiącach od czerwca do września. Zaś pojedynczy kwiatostan utrzymuje się też dość długo bo nawet kilka tygodni.

Zastosowanie tej rośliny to przede wszystkim wspaniała dekoracja rabat. Doskonale także komponuje się z innymi bylinami. Liście tej rośliny szarozielone, niebieskawe równowąskie przypominają trawę lecz są nieco szersze. Stanowisko w jakim powinna się znajdować trytoma powinno być dość dobrze nasłonecznione ale także osłonięte od wiatru. Gleba w którą będziemy sadzić trytomę powinna być dobrze użyźniona. W okresie letnim wskazana jest dość duża wilgotność gleby, zaś w okresie spoczynku nie powinniśmy rośliny w ogóle podlewać. Gdy wilgotność gleby jest zbyt duża powinniśmy pomyśleć o zastosowaniu piasku lub drobnego żwirku.

Najlepsze pory roku na sadzenie to początkowe miesiące wiosny i jesień. Trytomę warto sadzić po kilka sztuk, gdyż dużo lepiej się prezentuje w grupach. Dość ciekawy wygląd może mieć także jako pojedynczy soliter. Trytoma może mieć skłonności do przemarzania dlatego warto ją zabezpieczyć na zimę np. obłożyć korą lub liśćmi tak aby jej korzenie zostały zabezpieczone. Liście trytomy można także zabezpieczyć np. włókniną. Rozmnożenia rośliny możemy dokonać poprzez podział jej kęp. Można także oddzielić jej boczne przyrosty a także rozmnażać z nasion. Pochodzenie Trytomy groniastej to głównie Afryka Południowa. Obecnie spotykamy ją w ogrodach na całym świecie.